Gyökércsakra
Színe a Piros
Az első csakra, az alap vagy a gyökér a hátgerinc alsó végénél helyezkedik el, és azt irányítja, hogyan értjük meg a fizikai dimenziókat. Ezen az energiacentrumon keresztül tapasztaljuk meg a menekülés vagy harcreakciókat. Kapcsolatban van a mellékvesével, a vesékkel, és a hátgerinccel. Ez az energiaközpont felelős a fizikai erőnkért és vitalitásunkért, meghatározza azt az energiát, ami az élethez rendelkezésünkre áll. Színe a vörös, eleme, a föld. Archeikus képben, úgy jelenik meg, mint a Mágus, aki megállja a helyét a földön, s tökéletesen elvégzi a dolgát, földműves, kézműves, a tipikus háziasszony. A gyökércsakra fő témái, közé tartozik: az ősbizalom, a gyökereink megtalálása, a biztonság/bizonytalanság. Fő feladata a test vázrendszerének energiával való ellátása, és a leföldelés. Ennek köszönhetően szeretjük a testünket, elismerjük a szükségleteit és a korlátait. A Gyökércsakra megfelelő működése az alapvető ösztönös érzéseinkért felelős. Meghatározza, hogy mennyire stabil az életünk, ki tudjuk-e alakítani az anyagi biztonságunkat, bízunk-e önmagunkban és az életben, biztonságban érezzük-e magunkat.
Stabilitás, biztonságérzet, életigenlés, anyaság: csak néhány életterület, aminek irányításáért a gyökércsakránk felel. Alul- vagy túlműködése esetén nem találjuk a kapcsolatot tulajdon életünkkel, önmagunkkal.
A gyökércsakra jelentősége hétköznapjainkban
A nagy "spiritualitásban" hajlamosak lettünk elfelejteni a gyökércsakra jelentőségét, pedig harmonikus működése nélkül a felsőbb csakrák sem tudják megfelelően ellátni feladataikat. Képzeljük el, a házat sem lehet csak falakból felépíteni alapok nélkül, a tető nem képes a levegőben lebegni. Így van ez a csakrákkal is, az alul elhelyezkedőek adják energiarendszerünk stabilitását. Ha például éhesek vagyunk, az agyunk is nehezebben működik, ha nem aludtuk ki magunkat, türelmetlenek vagyunk a környezetünkkel, és így tovább. A gyökércsakra összeköt minket az anyagi világgal, ide kapcsolódik minden, ami fizikai szükségleteink kielégítésére irányul, alapvető életfunkcióinkért felelős. A gyökércsakra nélkül elveszítenénk a kapcsolatot a fizikai világgal. Fontos a spirituális gondolkodás, a meditáció, a kommunikáció felsőbb Énünkkel (Istennel, angyalokkal stb.) de a testre mint hordozóra igenis szükségünk van. Ha el akarjuk érni a felsőbb csakrák spirituális szintjeit, látnunk kell fizikai létezésünk spirituális oldalát is. Ne hanyagoljuk el a Földdel való kapcsolatunkat, próbáljuk megtalálni az egyensúlyt a "fönt" és a "lent" között. A gyökércsakra funkciói: kiválasztás, anyagcsere, evés, ivás, félelem, harag igenis léteznek, bár sajnos társadalmi normák is próbálják azt sugallni, mintha ezeket szégyellenünk kellene.
A gyökércsakra megjelenése testi szinten
Ide tartozik minden, ami szilárd, tömör, a fizikai test betegségei, a csontok, a fogak, a vastagbél, a belső elválasztású mirigyeink, a mellékvesék, melyek feladata, hogy stresszhelyzetben stabilizálják az emberi szervezetet. A gyökércsakra étele a hús, valamint más állati és növényi fehérjék. Ha valaki túl sok vagy túl kevés fehérjét fogyaszt, diszharmonikus működést hoz létre ezen a területen, amely érzelmi és fizikai tünetek formájában jelenik meg.
A testünk nagyon intelligens, folyamatosan kommunikálni próbál velünk, amit az esetek többségében figyelmen kívül hagyunk. A legkisebb jelzésnek is van jelentősége, mindegyik a belső állapotunk fizikai kivetülése. Van, hogy nem is tudunk róla, a tudatalattink "elrejti" a problémákat, de a testünk árulkodik. A gyökércsakra diszharmóniájára utalnak: az aranyér, a táplálkozási és emésztési problémák, a fogínygyulladás, a gerincproblémák, a reuma, a túl magas vagy alacsony vérnyomás, az izomgörcsök. A székrekedés a túlzott ragaszkodást jelzi valami vagy valaki iránt, a hasmenés pedig azt, hogy valamit nem tudunk megemészteni, "nem veszi be a gyomrunk".
A gyökércsakra érzelmi kivetülései
Mentális, érzelmi szinten a düh, az agresszió, a túlzott kötődés az anyagi világhoz, az abnormális ragaszkodás ahhoz, ami már nem a miénk, a gyökércsakra túlműködését jelenti. A fogak és az agresszió kapcsolata könnyen megfigyelhető, például, ha álmunkban csikorgatjuk a fogunkat, a valószínűleg stresszes időszakot jelez. Ide tartozik még a félelem, a biztonságérzet, az önértékelés, az életerő. Az önpusztító életmód vagy öngyilkos gondolatok, a bizonytalanság a gyökércsakra alulműködésére utalnak. Testi szinten megjelenő problémák alapja is lelki szinten keresendő. A gyógyszerekkel tüneti kezelés lehetséges, azonban ez a probléma gyökerét nem fogja megszüntetni és a betegség valószínűleg újra megjelenik. A gyökércsakra a kollektív tudatalatti központja, itt raktározódnak el azok a félelmeink, szorongásaink, melyeket legszívesebben jó mélyre eltemetnénk. Ezeket tudjuk aztán nevesíteni, és azután oldani a csakrát harmonizáló fizikai és meditációs technikákkal.
Ez adja meg a biztonságérzetet, az ősbizalmat, az életbe vetett hitüket. A hozzá kapcsolódó életkor a 0-7 éves kor közötti időszak, ezért felnőttkorban a gyökércsakra diszharmonikus működése visszavezethető a csecsemőkori negatív élményekre. Ha nincs meg a születés utáni első néhány évben kialakuló bizalom, az egész életünkre rányomhatja a bélyegét. Mivel a családalapítás is a gyökércsakrához köthető, előfordulhat, hogy akinek kisgyerekkorban nem alakul ki a megfelelő kötődése az édesanyjával, később nehezebben szánja rá magát a gyerekvállalásra.
Harmonikus működése esetén rendben vagyunk az élettel és önmagunkkal, elfogadjuk a világ működését és körforgását. Biztos talajt érzünk a lábunk alatt, kreatívak és életigenlők vagyunk. Nem függünk senkitől, semmitől, önmagunkba vetett hitünk erősebb annál, semhogy mások által felborítható legyen. Ha szilárd alapokra helyezzük energetikai rendszerünket, egyenes út vezet teljes, nyugodt és boldog élet megéléséhez.
Feladataink a harmonikus működéshez
Evés: fontos, hogy mit eszünk, és nemcsak azért, hogy megelőzzük a narancsbőrt! Energetikai szempontból egyáltalán nem mindegy, hogy miből nyeri testünk a tápanyagot. A túlzott hús- és más állatifehérje-fogyasztás agresszivitáshoz vezet, vagy lustává tesz. Másrészről viszont a fehérje a testszövetek építőanyaga, tehát hiányában úgy érezhetjük, mintha elveszítenénk a kapcsolatot a földdel, kicsúszna a talaj a lábunk alól. Az ideális tehát a növényi fehérjékkel kiegészített vegetáriánus étrend. Nem kell megijedni, nem kell rögtön szakítanunk a kedvenc malacsültünkkel. Aki nem szeretne, vagy nem tud lemondani a húsevésről, az is meg tudja találni a kulcsot a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz. Az evés mennyisége is fontos, a túlzott vagy túl kevés táplálékbevitel kedvezőtlenül hat a csakra működésére.
Földelés: a földelő meditáció, a talajon ülés vagy fekvés segít megtalálni a kapcsolatot a földdel. Közben érezzük, ahogyan a gravitáció hat a testünkre! Ha ülő helyzetet választottunk, ügyeljünk arra, hogy gerincünk egyenes legyen, és gondolatban kössük össze a gyökércsakránkat a Föld középpontjával. Képzeljük el, mintha felszívnánk az energiát egy láthatatlan csatornán keresztül. A topogás, séta, kocogás, ugrálás is remek földelő gyakorlatok, próbáljuk minél több időt tölteni a természetben. A masszázs oldja a feszültséget, összekapcsolja egymással a testet és a lelket, de a legegyszerűbb az alvást, pihenést használni földelésre.
Kristály-, aroma-, színterápia: a kristályok a csakrákhoz hasonló rezgésűek, így kiválóan alkalmasak a gyógyításukra. Minden vörös kő, vérkő, achát, vörös korall, hematit, gránát, jáspis, rubin használható magunknál hordva vagy környezetünkben elhelyezve. A cédrus, a szegfűszeg, a fahéj, a rozmaring, a levendula, a szantálfa illatok tisztítják a csakrát. A színterápiában a vörös szín, erőt, energiát, temperamentumot, szeretetet, szerelmet, szenvedélyt, szexualitást jelöl. Túlzott jelenléte azonban türelmetlenséget, nyugtalanságot, agresszivitást válthat ki, így óvatosan használjuk.