Szívcsakra
Színe a Zöld
A mellkas közepén, a szív, de leginkább a harmadik mellkasi csigolya magasságában lehet érzékelni. Mottója: SZERETNI ÖNMAGAD! Uralja szervezetünkben a szívet és a tüdőt. Elengedhetetlen testünk anyagi energia ellátásához, lelkünket pedig szeretettel táplálja. Ha a szeretetre hagyatkozunk, ezzel célt és értelmet adunk életünknek. hozzáköt minket az önvalóhoz, amely maga a szeretet. Földi síkon ez annyit tesz, hogy egész mivoltunkat betölti a szeretet, jóság és tisztelet. Aki szabadon és feltétel nélkül osztja a szeretetét, s így is fogadja, ami feléje áramlik, az előtt új világot nyit meg a belső fejlődés és a gyógyulás.A megismerés és a tudatosság szintje a szegycsontunk alatt megbúvó szívcsakránk. A hely, ami tudatosságra ösztönöz bennünket, ami hajtó erőt ad ahhoz, hogy megismerjük spirituális énünket.Bármilyen furcsa, szívcsakránkon keresztül a levegő segítségével lépünk kapcsolatba a külvilággal. A levegő az az egyetemes minőség, amely mindent mindennel összeköt, pontosan olyan, mint a szeretet. Ez a szívcsakra legfőbb alapelve, amely ugyancsak alapja a tibeti buddhizmusnak is. Az igazi megismerés a szeretetből fakad és a szívből származik.
A szívcsakra jellemzői:
A szív szanszkrit neve egyszerre jelent elfogadást és adást is. A szívcsakránkkal való foglalatosság azt jelenti, hogy egyensúlyba hozzuk az adás és elfogadás harmóniáját. Fontos pont a szívcsakránál a megbocsátás képessége. A megbocsátás nem más, mint az együtt érző cselekvés. A szívcsakra fő témái: Megbocsátás, Megnyílás, Szeretet
A szívcsakra címszavai: A lent és a fent polarizálása- A mentális képességek első tudatosodása-Az adás és elfogadás princípiuma- Az együttérzés- A nyitottság és a melegség Az életöröm-- A magasabb szintű ismeretek.
A szívcsakra területe hangulatunk és hangulatunk kifejezésének fő területe. Ez a csakránk érzi meg leghamarabb a másik ember hangjából a szeretetet. A nyitott szívcsakra sok olyan információt is meghall, amit mások nem. Ezért is teszik jól a nők, ha olyan sokszor a szívükre hallgatnak. Korunkban sok betegség vezethető vissza a szívcsakra zavarára. Ilyenek például az allergiák és az immungyengeségek. A szívcsakrával döntjük el, hogy mit fogadunk el és mit nem.A szívcsakra betegségeinek legfőbb oka a fel nem dolgozott érzések, amelyek a szív körül páncélt képeznek. A zárt szívcsakra megmutatkozik a hajlott testtartásban, ez megrövidíti a gerincet, szűkíti a szívcsakra területét, így az energiák áramlása nem lesz megfelelő. Ha időben korrigáljuk a testtartást, még visszafordítható a folyamat.
Szívcsakra más néven Anáhata-csakra hidat képez a fizikai és a szellemi síkok között, vagyis összeköti a 3 alsó - földhöz kapcsolódó, és a 3 felső - mennyei szférákhoz kapcsolódó csakránkat. Az Anáhata szanszkrit kifejezés is belső békét, szépséget és gyógyulást jelent.
A szív kivirágzása, kinyílása, kulcsfontosságú a felébredés folyamatában. Shri Bhagavan, az Indiai Egység Egyetem alapítója szerint a szív virágzása a megvilágosodás előszobája. Csak a felébredett szívű ember képes a feltétel nélküli szeretetre, elfogadásra, együttérzésre.
A szívcsakra a feltétlen szeretet, az empátia és a megbocsátás területe. A hozzá tartozó tanulási feladatunk a szeretet, az együttérzés, a jószívűség, az önzetlenség, az odaadás és a gyógyítás.
Minden szeretet csakis önmagunk szeretetével kezdődhet. Tudd, hogy csak azt tudod másokkal megtenni, amire magaddal is képes vagy. Ha ezt figyeled, felfedezed, hogy a mód, ahogy saját magadhoz kapcsolódsz belül, pontosan az a mód, ahogy másokhoz kapcsolódsz.
Ha valaki minden gondolatáért, szaváért, tettéért elítéli és kritizálja magát, bizonyosan így fog tenni másokkal is. Ha valaki megszállottan lesi a hiányosságait, és zavart érez miattuk, akkor másokat is a hiányosságaik miatt fog zargatni.
Ahogy abbahagyjuk a harcot magunkkal, és elfogadjuk magunkat olyannak, amilyenek vagyunk, akkor elkezdjük szeretni magunkat. Elértük a békét belül, és ezáltal a világgal is. Felfedezzük, hogy a szeretet az Univerzum legbelső lényege. És a mi igaz természetünk is. (Sri Bhagava)
A szívcsakra a feltétlen szeretet, az empátia és a megbocsátás területe. Az ezen keresztül áramló energiák a szívre és a mellüregre hatnak. A szívcsakra 3 és 7 éves kor között, a külvilággal fenntartott kapcsolatokon keresztül fejlődik. A hozzá tartozó tanulási feladatunk a szeretet, az együttérzés, a jószívűség, az önzetlenség, az odaadás és a gyógyítás.
Mi a szívcsakra szerepe?
A szívcsakra felelős a szeretet-érzésért. Harmonikus esetben szeretetteljes kapcsolatokat alakítunk ki magunk körül, megfelelő empátiával rendelkezünk, bízunk másokban, képesek vagyunk megbocsátani és békére törekszünk a kapcsolatokban. Szociálisan érzékenyek vagyunk és együtt tudunk érezni másokkal.
Mi történik, ha ez a csakra nem működik harmonikusan?
Akinek gyenge a Szív-csakrája, az képtelen kimutatni az érzelmeit, annyira fél a csalódástól, hogy inkább közel sem enged senkit magához, nem tudja elengedni magát, érzelmeiben merev és megközelíthetetlen, túlságosan sebezhető, a mindennapokban inkább szomorú és magába forduló, mint életvidám, és zavarba jön attól, ha valaki gyengéd hozzá. És ellenkezőleg: a túlzottan nyitott szívcsakra is megnehezíti az ember életét: a legkisebb megjegyzés miatt is kétségbeeshet. Szeretni - önmagunkat és másokat - és szeretve lenni. Aki nem tud adni, annak gondja van a "kapással" is, és aki nem tud kapni, annak problémát okoz az adás is. E kettő harmóniája szükséges a szívcsakra megfelelő működéséhez. Fizikai tünetekként szív- és vérnyomás problémák jelentkezhetnek, légzési panaszok, amelyek súlyosbodhatnak egy erős elszigeteltség- és magányérzés miatt. Amikor a szívcsakránk kiegyensúlyozottan működik Amikor a szívcsakránk jól működik, olyan életet élhetünk, mely harmonikus, kiegyensúlyozott, veszekedésektől mentes. Képesek vagyunk megbocsátani, nemcsak másoknak, de magunknak is, ha hibáztunk. Megtaláljuk az egyensúlyt a túlzott engedékenység és a szigorú következetesség között. Ne ítéljünk el másokat, de magunkat sem!
Lelki problémák
Allergia: A túl aktív immunrendszerre vezethető vissza. Az érintett immunrendszere olyan érzékeny, mint a viselkedése a hétköznapokban. Az illető túl érzékeny a bántásokkal, szeretettelenséggel szemben.
Autoimmun betegségek: Napjainkban egyre gyakoribb kór. A betegségnél a saját test ellen ható antitestek jönnek létre. A beteg önmaga ellen harcol. Emögött mártír viselkedés, a saját szükségletek megtagadása áll.
Immungyengeség: Korunk tipikus betegsége, szimbolikusan azt a vágyat fejezi ki, hogy az illető nem akar különbséget tenni barát és ellenség, ismerős és ismeretlen között.
AIDS: A legtöbb AIDS-beteg szív- és szexcsakrája kaotikus.
Rák: A rák gyakran egyszerre érinti a szív- és a köldökcsakrát. A szívcsakra megengedi az egészségtelen sejtburjánzást, a köldökcsakra pedig befelé fordítja a feldolgozatlan agressziót. A betegségben érintett szerv mindig azt szimbolizálja, amit meg kell tisztítani.
Fertőzések: Szinte mindig az immunrendszer gyengeségére utal.
Szívpanaszok: Legtöbbször az az oka, hogy nem hallgatunk a szívünkre, mintha szívtelenül élnénk. Ez gyakran merev nézetekben és feszültségekben nyilvánul meg.
Vérkeringési problémák: A szívünkkel és azzal függnek össze, hogy mennyire vagyunk képesek szeretni. Azzal a kérdéssel állunk szemben, hogy engedjük-e a vérünket szabadon áramolni?
Tanácsok a túlműködés esetére:
Nyugodt állapotban kérdőjelezd meg szükségleteidet, vezess naplót!Foglalkozz sokat egyedül érzéseiddel, szükségleteiddel.
Tanácsok alul működés esetére:
Legyél szerelmes- -- Olvass romantikus könyveket!
Gyakorlat a szívcsakra megnyitására
Szabad hely, ahol kényelmesen állhatsz,egy barátságos, meleg, kiszellőztetett szoba,külső zavaró zajok kikapcsolása.Állj vállszélességű terpeszben, és hunyd le a szemedet. Lazulj el, figyelmedet irányítsd a szívcsakrádra!Ha úgy érzed, készen állsz, tenyereidet tedd össze szívmagasságban a hátad mögött.Maradj koncentrálva ebben a pozícióban néhány percig.
Megjegyzés: Ez a gyakorlat nagyon finoman nyitja meg a szívcsakrát, miközben a vállakat ellazítja.Hosszú távon annyi ideig végezheti a gyakorlatot, ameddig figyelmét a szívcsakráján tudja tartani.Lehetséges, hogy kezdetben többször kell gyakorolnod, míg a kezedet hátul össze tudod tenni. Az elején csak annyira érintsd össze a kezeidet, amennyire megerőltetés nélkül tudod.